ZAKRES ŚWIADCZONYCH USŁUG

Specjalistyczna Przychodnia Alergologiczna Centrum Alergologii to prestiżowa placówka medyczna w Lublinie oferująca wysokospecjalistyczne i nowoczesne metody diagnostyki i leczenia chorób alergicznych (w tym swoista immunoterapia alergenowa) dzieci i dorosłych. Zapewniamy wysoki poziom usług medycznych z indywidualnym, przyjaznym podejściem do problemów zdrowotnych pacjentów.

Porady lekarskie

Wysokiej klasy specjaliści (nasi lekarze mają najwyższe kwalifikacje zawodowe i wiele specjalizacji) pracujący w placówce zajmują się diagnozowaniem i leczeniem chorób alergicznych takich jak astma oskrzelowa, alergiczny nieżyt nosa sporadyczny i przewlekły, atopowe zapalenie skóry, pokrzywka, alergia pokarmowa. W Poradni wykonywane są różnorodne specjalistyczne testy alergologiczne. Nasze Centrum specjalizuje się w imunoterapii alergenowej dzieci i dorosłych.

Diagnozujemy i leczymy zarówno dzieci jak i dorosłych pacjentów. Zapewniamy indywidualne podejście do każdego pacjenta.

Porady świadczone są nieodpłatnie w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Testy skórne SPT

Testy skórne stosowane w diagnostyce alergii, oparte są na zjawisku nadwrażliwości natychmiastowej. Testy skórne są podstawową metodą diagnostyczną w diagnostyce alergii. Pozwalają na stwierdzenie IgE-zależnej reakcji w obrębie skóry. Podawany alergen wiąże się
ze swoistym przeciwciałem IgE na powierzchni mastocytów, co doprowadza do uwolnienia z nich histaminy, której wyrzut powoduje w obrębie skóry powstanie reakcji, wywołującej powstanie bąbla, oraz zlokalizowanego wokół niego rumienia. Technika wykonania testu punktowego polega na umieszczeniu roztworu zawierającego alergen na skórze (przedramię lub plecy) i następnie nakłuciu skóry w obrębie kropli roztworu. Liczba badanych alergenów zależy od podejrzewanej etiologii, ponadto zawsze należy wykonać kontrolę dodatnią z roztworem histaminy oraz ujemną z roztworem soli fizjologicznej. Wykonujemy testy z wieloma alergenami wziewnymi takimi jak pyłki drzew, traw, chwastów, oraz roztoczami, pleśniami, naskórkami zwierząt, itd, a także z alergenami pokarmowymi. Te testy są dostępne w naszej poradni nieprzerwanie i "od ręki".

Testy płatkowe

Testy płatkowe to miarodajna metoda wykrywająca czynniki wywołujące kontaktowe zapalenie skóry. Testy płatkowe wykonuje się w diagnostyce alergologicznej różnych odmian wyprysku, a w szczególności w przypadku podejrzenia wyprysku kontaktowego. Lekarz, zlecając te testy, chce ocenić reaktywność skóry na szereg różnych związków chemicznych, z którymi pacjent styka się w życiu codziennym (w domu, szkole, pracy). Zatem testy te służą zbadaniu kontaktowej reakcji immunologicznej. Kontaktowa reakcja immunologiczna zasadniczo rożni się od reakcji natychmiastowej obserwowanej w przypadku punktowych testów skórnych, bowiem zachodzi z udziałem komórek pamięci (limfocytów) i ma miejsce po ok. 24 h od kontaktu z alergenem.


Badanie polega na przyłożeniu do niezmienionej ("zdrowej") skóry pleców płatków nasączonych roztworem alergenu i przykleja za pomocą plastrów. Plastry z alergenami powinny być w ciągłym kontakcie ze skórą przez 48 godzin. Po upływie tego czasu plastry usuwa się i dokonuje się pierwszego odczytu. Kolejny odczyt ma miejsce po upływie trzeciej doby (po 72 h) od nałożenia. W trakcie obecności plastrów na skórze nie powinno moczyć się tej okolicy pleców


Wykonujemy wiele zestawów testów płatkowych: Standard 40 haptenów, Standard dziecięcy, Kosmetyki, Żywice, Barwniki, Metale, Tatuaże, zestaw stomatologiczny, zestaw ortopedyczny, fryzjerski, anestezjologiczny, oraz długi szereg innych wysokospecjalistycznych zestawów.

Nasze testy są przyjazne dla pacjenta i posiadają znak CE.

Spirometria

Spirometria to rodzaj badania medycznego, podczas którego mierzy się objętości i pojemności płuc oraz przepływy powietrza znajdującego się w płucach i oskrzelach w różnych fazach cyklu oddechowego. Spirometria ma na celu określenie rezerw wentylacyjnych układu oddechowego. Badanie wykonuje się przy pomocy urządzenia zwanego spirometrem.

Spirometria jest najczęstszym badaniem czynnościowym płuc, niezbędnym do diagnozowania, kontrolowania i leczenia chorób obturacyjnych, które powodują zwężenie dróg oddechowych i utrudniają oddychanie, m.in. astmy oskrzelowej i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).

Wykonuje się tzw. spirometrię podstawową oraz spirometrię po inhalacji leku rozkurczającego oskrzela (określaną jako „spirometria z oceną odwracalności obturacji”).

W naszym Centrum badanie przeprowadzamy na wysokiej jakości certyfikowanym urządzeniu. Badania wykonuje wykwalifikowany, doświadczony personel, który prowadzi również szkolenia zawodowe z tego zakresu.


Przygotowanie do badania

  1. W dniu badania nie należy przyjmować leków rozkurczających oskrzela:

  • krótkodziałających (SABA) tj. :Ventoli, Berotec, berodual - 6 godzin przed badaniem

  • długodziałających (LABA) tj. :Serevent, Oxis, Pulmoterol, Zafiron, Foradil, Forastmin, Diffumax oraz preparatów łączonych (GKS/LABA) tj.: Symbicort, seretide, Fostex, Bufomix, Asaris, Salmex – 12 godzin przed badaniem

  • długodziałających antycholinergicznych tj. Spiriva – 24 godz

  1. Przed badaniem nie należy palić papierosów minimum 2 godziny

  2. Nie należy wkładać ubrania krępującego ruchy tułowia (klatki piersiowej i brzucha).

  3. 2 godziny przed badaniem nie powinno się jeść obfitych posiłków.

  4. Bezpośrednio przed badaniem (ok. pół godziny) nie powinno się wykonywać intensywnego wysiłku fizycznego).


Przeciwwskazania do wykonywania badania spirometrycznego

  • osoby, u których rozpoznano tętniaki aorty albo tętnic mózgowych

  • chorzy po przebytej niedawno operacji okulistycznej

  • pacjenci po przebytym odwarstwieniu siatkówki

  • osoby mające dolegliwości bólowe po operacji w zakresie jamy brzusznej lub klatki piersiowej, utrudniające pełny wdech i wydech w czasie badania.


Wykonanie badania

Pacjent siedzi lub stoi swobodnie, w pozycji wyprostowanej. W ustach trzyma jednorazowy plastikowy ustnik, który ściśle obejmuje ustami. Na nosie ma zaciśnięty klips uniemożliwiający oddychanie przez nos. Ustnik jest podłączony giętkim przewodem do spirometru. Najczęściej wykonuje się spirometrię dynamiczną. Najpierw pacjent robi kilka spokojnych oddechów. Następnie powoli nabiera jak najwięcej powietrza, potem jak najmocniej i jak najdłużej je wydmuchuje. Czynność powtarza się kilkakrotnie w celu określenia powtarzalności wyników. Gdy powietrze nabiera się powoli i równie wolno je wydmuchuje, wtedy jest to spirometria statyczna.

Nebulizacje

Nebulizacja – rodzaj zabiegu medycznego. Polega na podawaniu pacjentowi płynnych leków w postaci rozpylonej mgiełki (aerozolu) metodą inhalacji poprzez usta lub nos.

Nebulizatory rozpylają lek do postaci aerozolu zawierającego krople o odpowiedniej wielkości, zależnej od zastosowanej w nim dyszy rozpylającej. Środkiem do rozpylania leku za pomocą nebulizatora jest sprężone powietrze lub sprężony, czysty tlen.


Zalety nebulizacji:

  • Brak konieczności koordynacji wdechu lub wykonywania silnego wdechu – alternatywa dla pMDI i DPI

  • Możliwość jednoczesnej tlenoterapii

  • Nawilżenie dróg oddechowychIndywidualny dobór dla pacjenta:


Wskazania do nebulizacji:

  • Duże dawki leku i szybki efekt (zaostrzenie astmy)

  • Dzieci poniżej 12 m.ż. (brak rejestracji podajników pMDI)

  • Osoby starsze

  • Osoby nie współpracujące

  • Osoby nie tolerujące inhalatorów proszkowych lub nośników gazowych w pMDI (HFA-134a, HFA-227)


Przeciwskazania do nebulizacji

Brak przeciwwskazań bezwzględnych

Przeciwwskazania względne (czasowe) to:

  • rozległe zmiany skórne na twarzy

  • nadwrażliwość na składniki aerozolu

Immunoterapia

Immunoterapia


Swoista immunoterapia alergenowa (SIT) czyli odczulanie to jedyny przyczynowy sposób leczenia Ig-E zależnych chorób alergicznych. Metoda ta polega na wielokrotnym podawaniu w odstępach 7-14 dniowych wzrastających, a następnie w odstępach 4-6 tygodni stałych dawek modyfikowanych alergenów. Klinicznie immunoterapia prowadzi do zmniejszenia wrażliwości osoby uczulonej na alergeny i w konsekwencji, do eliminacji lub zmniejszenia stopnia nasilenia objawów choroby. Immunoterapia jest zalecana w przypadku udokumentowanej IgE zależnej reakcji alergicznej. Wskazania do immunoterapii ustala specjalista alergolog na podstawie objawów w powiązaniu z narażeniem na alergen i potwierdzenia uczulenia wynikami badań dodatkowych, którymi są testy skórne i/lub, w wybranych przypadkach, oznaczenie miana przeciwciał skierowanych przeciwko alergenom we krwi.


Wskazania do immunoterapii alergenowej są analogiczne u dorosłych i dzieci. Nie ma ściśle określonej dolnej i górnej granicy wieku stosowania immunoterapii. W przypadku dolnej granicy przyjmuje się umownie 5 rok życia. Stosowanie immunoterapii u osób starszych ogranicza częste współistnienie chorób przewlekłych, takich jak zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa i miażdżyca. Czas trwania immunoterapii swoistej wynosi od 3 do 5 lat.

W naszym Centrum możesz zostawić lek do immunoterapii w naszych specjalistycznych lodówkach, będzie on w nich bezpiecznie przechowywany w temperaturze "zimnego łańcucha" 2-8 stopni C.

 

GODZINY IMMUNOTERAPII

pon. 12.00 -18.00

wt. 09.00-18.00

sr. 10.00-18.00

czw 15.00-18.00

pt. 15.00-17.00


Prosimy pacjentów o zgłaszanie się na immunoterapię w godzinach przyjęć lekarza kierującego.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usługi i zogdnie z Polityką Plików Cooikes. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.